O mně

Čau Milo, řekni nám něco ve zkratce o sobě. 

Ahoj, jsem obyčejný kluk z Havířova, Severní Moravy. Od narození jsem neschopný naplno používat pravou ruku díky vadě nervového systému. Vždy mě bavily board sporty, díky tomu, že to vlastně sporty nejsou a beru je jako životní linku, které se držím a držet budu. 

Surfing je pro čecha dost neobvyklý sport. Proč právě surf, co tě k němu přivedlo a jak jsi se vypořádal s absencí oceánu v Česku?

Přes snowboarding, skate a downhill longboard mě cesta dovedla až ke sportu dost vzdáleném suchozemské kryse. Každopádně to člověk jednou zkusí a nechce jinak. Rozhodl jsem se tomuto sportu věnovat naplno a hledal nejschůdnější cestu jak být blízko oceánu a moct jezdit každý den. Osud mě tak zavál až do Indonésie na ostrov Bali.

Jako první čech ses účastnil World Adaptive Surf Championship. Jaké to pro tebe bylo?

Tato šance přišla jako z čistého nebe. Jsem vděčný tomu, že jsem se ze dne na den rozhodl a zůčastnil se. To jak vnímám ostatní lidi s handicapem se od té doby radikálně změnilo. Cítím, že jsem součástí obrovské komunity plné skvělých lidí s velkou chutí do života a schopností se s ním poprat na ůkor osudu. Každý z jiné části světa, přitom ale se stejným zápalem a radostí z pohybu.

Jaké jsou tvé další záliby?

Miluju skateboarding, ale s přibývajícím věkem začínám chápat, že se nemůžu rozbíjet na dvou prknech zároveň, takže skate pomalu ale plynule nahrazuje jóga, která je náročná s handicapem, ale je to nová výzva.
 

Jak tvůj handicap ovlivnil sporty, kterým se věnuješ? Jak ses popral s překážkami, abys je mohl provozovat?

Naučil mě obrovské trpělivosti. Tomu, že musím jít přes překážky, kdy ti okolí tvrdí, že to ani nepůjde. A to je ten motor, miluju, když to někdo řekne. Pak se to totiž vždy s pílí a odhodláním povede.  

Kdy jsi naposled překonal nějakou hranici, kdy sis myslel, že to fakt nepůjde?

Asi každá větší vlna a hlavně přechod na krátké prkna, které je těžké upádlovat i s obouma rukama. Pádluju totiž pouze jednou. Na nich ale můžu zůročit roky skateboardingu v pohybu. Je to ale ještě dlouhá, hodně dlouhá cesta. Surf je na celý život. 
 

Co tě vedlo k tomu založit Adapted?

Cítím, že lidi se mají spojovat, držet pospolu, i když jako jedinci jsme každý jiný. Uvnitř jsme stejní bojovníci s osudem. A užíváme si to. Je spousta handicapovaných lidí, která si to neužívá, protože jim chybí motivace a chuť. Je to nepředstavitelně těžké se s tím smířit, ale je potřeba jít dál a užít si ten život. A když to zvládnete, užijete si ho mnohem víc než mnozí zcela zdraví. 

Jaké jsou tvé nejbližší cíle na další rok, nebo klidně celkově.

Budu surfovat v Indonésii, natáčet krátký český surf film a pokud se vše povede, uspořádáme surfový kemp pro handicapované, aby se tento sport mohl naučit opravdu každý kdo má chuť a trpělivost.

Co bys vzkázal ostatním, ať už zdravím, tak handicapovaným lidem?

Žijeme jen jednou. Užijte si jízdu.

MÍLA BRZÁK

@milobrzak

Adapted.cz

Transparentní účet: 

4856881309/0800 

milan@adapted.cz

Adapted.cz spolek, IČO 06156584

Hynkovská 28, Skrbeň, 78331

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • White Facebook Icon