MICHAL ŠNAJDR

@michalsnajdr

O mně

Čau Michale, řekni nám něco ve zkratce o sobě.

Ahoj! Jsem Michal Šnajdr, skialpinista, běžec a hlavně milovník hor! Rád lítám po horách a sport je pro mě nástrojem který mi umožnuje tuto činnost.

Erztrophy 2018 Individual Race on February 04 2018 in Muehlbach, Oesterreich, Foto: David Geieregger

 

Skialpinismu se ale věnuješ o dost víc než normální smrtelník, co tě přimělo právě pro tenhle sport a jak se v něm dokážeš poprat se svým handicapem?

Jak říkám, rád se pohybuji po horách a skialpy jsou takovou logickou odpovědí pro to když je sníh. Handicap tam je celkem znát ale člověk si vždycky najde cestu a ta u mě netrvala zas tak dlouho. Celkově jsem se vše okolo skialpinismu (manipulace s pásama nebo lezení s mačkama a cepínem) naučil dost intuitivně. 

Máš nějaký cíl, kterého bys chtěl v tomto sportu dosáhnout?

Hlavní cíl je zůstat zdravej a nemám nějaký konkrétní cíle. Mám klasicky termínovky letos to bude běžecky dost plný od 110km ultra po rychlý skyrunningový závvody. Určitě bych se chtěl v obou sportech účastnit těch nej akcí u běhu je to UTMB a na skialpech Mezzalama a PDG. Mimo závody ale plánuju i osobní projekty a na léto mám v plánu udělat non-stop přeběhnutí stubaiských seven summits (100km, 11000m stoupání)

A co nějaký vysněný spot?

Tady na Stubaii je to jako v ráji. Každej den objevuju nový a nový místa ale určitě bych jednou chtěl na Antarktidu tam je to čistě panenský a nebo Lofoty.

Myslíš, že tě v něčem tvůj handicap v něčem omezuje? Co ti naopak dal?

Nemůžu hrát na harmoniku nebo pozoun, což mě docela mrzí... A jinak mi dal spoustu pravých rukavicí. Ne vážně já nevim 😀 Neřešim to, žiju si to co chci a neřešim, že nemám ruku nýbrž hledám řešení. Co mi dal se taky těžko říká. Určitě mi dal tu pozornost okolí.

Myslíš, že lidi s handicapem jsou schopni provozovat adrenalinové sporty na vrcholové úrovni?

Já jako vrchol sportu obecně beru to že se tim člověk živí a svoje nabrané zkušenosti poté předá další generaci. To se mi zdá u nás jako klíčový. Jsme pravděpodobně první taková generace. A pokud tyto zkušenosti budem schopni předat třeba se jednou handicapovaní vyrovnaj i ve vrcholových výkonech.

Myslíš, že společnost handicapovaného člověka stále bere jako chudáčka, nebo už se alespoň něco trochu změnilo?

Chudáček. Ale nejhorší je to spíš v tom, když si řeknou chudáček není jako my. Ano kolikrát jsme v mnoha věcech lepší. Pokud ti někdo chce pomoc, je to super. Ale mě baví bejt jinej a nenormální, je to větší sranda než být průměrnej.

  • Black Instagram Icon

@michalsnajdr

Adapted.cz

Transparentní účet: 

4856881309/0800 

milan@adapted.cz

Adapted.cz spolek, IČO 06156584

Hynkovská 28, Skrbeň, 78331

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • White Facebook Icon