O mně

Řekni nám něco ve zkratce o sobě?

Jmenuji se Honza Považan a je mi 19 let. Když zrovna někde nejezdím na prkně, tak se věnuji psaním příspěvků na fb Adapted a věcí s tím spojených. Mimo to točím videa z různých akcí, menší dokumenty atd. 

 

Jaký máš handicap a jakým způsobem se to stalo? 

Mám nedorostlou pravou končetinu, která mi končí v oblasti zápěstí. Chtěl jsem asi skejtovat už u mamky, když mě čekala a zamotal sem si již zmiňovanou pravačku do pupeční šňůry. Tam se zaškrtila a nebyla schopna dalšího vývinu, takže sem se tak zkrátka narodil. 

V kterém sportu ti handicap přináší zábrany? Dokážeš si s nimi poradit?

Ze sportů, kterým se věnuji to bude pravděpodobně wakeboard. Pořád se učím, jak v rotaci lépe přechytnout hrazdu z jedné ruky do „žádné“ haha. V longboardingu pak zatím můžu slidovat jen na toeside (na levou ruku), heelside zatím jen standupy. Už přes rok ale pracujeme spolu s Martinem Siegristem na protéze, díky které bych mohl slidovat právě i na druhou stranu a tím pádem lépe vyjíždět zatáčky. První prototyp sem testoval loni a samozřejmě jsem ho asi po 2 jízdách na KnK ve Slovinsku totálně roztřískal. Momentálně se mi tiskne ve Švýcarsku nová protéza z lepšího materiálu a s pár úpravami. 

Kterému sportu se věnuješ, v čem tě baví?

Sám říkám, že můj život doprovází deska. Snowboard, skateboard, longboard, wakeboard. Všem zmíněným sportům se snažím naplno věnovat, nejvíce ale downhill longobardingu. Neznám lepší pocit, než letět dolů z kopce a naplno vychutnávat jízdu spolu s celou Přerov Hill Bombers partou. Snažím se jezdit co nejvíc, ale na kopce je to z Přerova většinou minimálně hodinka cesty na pořádny downhill, takže většinou jen slidy na lokálním spotu. Každopádně teď čas přibyl a já doufám, že budu pálit uretan na kopcích čím dál víc! K longboardingu neodmyslitelně patří hory, které naprosto miluju a snažím se tam trávit co nejvíce času, takže i to mě pořád láká na ty kopce.

Jaký je tvůj sen, který si chceš splnit?

Těch snů je určitě několik a pořád přibývají. Kdybych to měl konkretizovat tak na snowboardu zajet cork 7. Na wakeboardu by to byl pravděpodobně nějaký šíleně protáhlý back roll. No a na longboardu je to pravděpodobně spálit Kozákov s predriftem před leteckou, k čemu by mi snad mohla pomoci již zmíněná protéza. Každopádně můj každoroční sen je prostě užít léto. Prosluněný dny na horách s partou kamarádů, večerní koupačky v moři po celým dnu ježdění a tyhle věci. 

V čem tě tvůj handicap omezuje a co ti naopak dal?

Neřekl bych, že mě můj handicap nějak omezuje. Za handicapovaného člověka se nijak nepovažuji, protože zvládám to, co normální lidi v jejich každodenní rutině. Samozřejmě, že se vyskytují problémy, ale snažím se je hned nějak řešit tím nejefektivnějším způsobem. Možná právě díky tomu handicapu co mám, jsem nabitý pozitivní náladou a neřeším nepodstatné kraviny, nad kterými se většina mých kamarádu dokáže většinou pěkně vytočit.  

 

Vzkaz ostatním?

Ať si každý vezme obrovskou motivaci ze sportovců, o kterých píšeme. Většina lidí si netroufne na to, co handicapovaní sportovci považují za každodenní rutinu. A výhradně pro handicapované ať se ničeho nebojí a pošlou to tam. Klidně třeba backflip na vozíku! Je potřeba si užít každý den překonáním vlastních hranic.

  • Black Instagram Icon

HONZA POVAŽAN

@honzapovazan

Adapted.cz

Transparentní účet: 

4856881309/0800 

milan@adapted.cz

Adapted.cz spolek, IČO 06156584

Hynkovská 28, Skrbeň, 78331

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • White Facebook Icon