O mně

Řekni nám něco ve zkratce o sobě. 

Jsem Daniel Bařák a pocházím z vesnice Těrlicko v Moravskoslezském kraji ČR. Je mi 26,  žiju s přítelkyní v Havířově a snažíme se vychovat nového nástupce rodu. Pracuji jako technik výroby ocelových konstrukcí.
Ve volném čase se momentálně snažím věnovat především rodině, která mně však plně podporuje v mých oblíbených aktivitách. Ať je to kolo, lyže nebo třeba závody "fichtlů".


Jaký máš handicap a jakým způsobem se to stalo? 

Úraz se mi stal už v útlém dětství, když jsem se nešťastnou náhodou připletl do cesty kombajnu na kukuřici. Ten mně tak trošku zkazil, nebo snad zlepšil? Bůh ví. Nakonec jsem jako 2,5 letý klučina vyvázl pouze s amputovanou levou nohou.

Ve kterém sportu ti handicap přináší zábrany? Dokážeš si s nimi poradit?

Víceméně z mých oblíbených sportů v žádném. Běžky nebo biatlon by mi asi nešly ale na vše možné jde najít způsob, jak to minimálně zkusit. V Těrlicku máme lano na vodní lyže a pěkný wakepark. Vždy mne láká se s bandou taky povozit. Zkoušel jsem to na lyži, klekadle a nakonec na monoski ale nebylo to úplně ono. Možná na tom do budoucna ještě zamakám.

Kterému sportu se věnuješ, v čem tě baví? 

Dostali mne všemožné gravity disciplíny na kolech. Začalo to zkoušením triků na dirtech a ve skateparcích, přes menší lokální trailsy z kopce až po slopestylové a freeridové překážky. Nyní se vozím hlavně po sjezdových tratích v bikeparcích a za pár let to vidím na Enduro. Jsem taková horkokrevná duše, co má ráda zábavu, akci a rychlost. Takže asi ten přísun adrenalinu, totální vypnutí myšlenek a požitek z jízdy je ten důvod. Taky free a přátelská komunita lidí tomu dává korunu. Strávit s kámošema víkend, nebo týdenní trip v horách na parkovišti pod lanem je prostě nejvíc.

Jaký je tvůj sen, který si chceš splnit?

Určitě bych si chtěl ještě otočit backflip na nějakém pořádném poletu. Nebo si zajezdit ve Whistleru. Hlavně jezdit co nejdéle, dokaď noha bude držet.

V čem tě tvůj handicap omezuje a co ti naopak dal? 

Čím jsem starší tak cítím větší zodpovědnost ke svému okolí a rodině. Pořádně nevím, co si ke zdravé noze můžu ještě dovolit a co už bude moc. Snažím se jezdit dost na jistotu a moc nehecovat, i když bych někdy strašně chtěl. Život bez kola si ale fakt neumím představit. Určitě mi dal možnost poznat spoustu zajímavých lidí a sportovců, se kterými bych možná normálně nikdy nepřišel do styku. Taky možnost být nakonec něčím zajímavý a inspirovat ostatní.

Chtěl bys něco vzkázat ostatním lidem s podobným handicapem, kteří se bojí zkusit podobné sporty?

Určitě se ničeho nebojte a jděte si za svým. I když se to bude zdát známým, nebo třeba doktorům nemožné, věřte, že to nakonec dokážete.

  • Instagram sociální Icon

@pahyl22

DANIEL BAŘÁK

Adapted.cz

Transparentní účet: 

4856881309/0800 

milan@adapted.cz

Adapted.cz spolek, IČO 06156584

Hynkovská 28, Skrbeň, 78331

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • White Facebook Icon